ESTONLAR

ESTONLAR KİMDİR – ESTONLARIN KÖKENİ

Estonlar, Estonya’nın çoğunluğunu oluşturan ve Estonya’nın resmi dili Estoncayı konuşan etnik  bir gruptur.

Estonlar Fin-Ugor halkları içerisinde bulunan  Ural kökenli  bir halktır.

Estonlar, binlerce yıl evvel Uralların ötesinden bulundukları bölgeye göç etmişlerdir.

Konuştukları dil olan Estonca, Ural Dil Ailesi’nin Fin-Ugor dilleri grubuna mensuptur.

Estonların Finler ve Macarlarla tarihi yakınlıkları bulunmaktadır.

Estonya sözcüğünün bölgenin Baltık denizinin doğusu olması nedeniyle doğuda yaşayanlar anlamında Eastern sözcüğünden türediği belirtilir.

Estonlar 600 yıl önce Baltık Denizi kıyısında bulunan limanları geliştirmişlerdir.

Estonlar Avrupa‘da Hristiyanlığı en geç benimseyen halklardan biridir.

12. yüzyılda bölgeye ticari amaçla gelen Cermenler bölgede ikamet eden Pagan Baltık ve Fin-Ugor halklarını Hristiyanlığa davet ettiler. 

Fakat bölge halkı Hristiyanlığı kabul etmede isteksizdi. Halka Hristiyanlığı zorla kabul ettirmek için Papa tarafından bölgeye asker gönderildiği belirtilmektedir.

13. yüzyılda Töton şövalyeleri Estonya ve Letonya topraklarında Livonya Konfederasyonu ismi verilen bir konfederasyon kurdular.

Yüzyılın sonlarında Tallin dahil  olmak üzere pek çok Estonya kenti Kuzey Alman Ticaret ortaklığı olan Hansa Birliği‘ne dahil oldular.

Estonlar 16. yüzyılın ortalarına değin Alman soyluları tarafından idare edildi.

Estonlar, Fin-Ugor halkları arasında Finlilere tarihsel açıdan daha yakındırlar. Estonlar’ın Finli akrabalarının 3 ile 5 bin yıl önce Ural bölgesinden göç ederek günümüzdeki yurtlarına geldikleri bilinmektedir. 

Nüfuslarının toplamda 1 milyon 100 bin civarında olduğu düşünülmektedir. Bunun 1 milyonu Estonya’da yaşamaktadır.

1918 senesinde bağımsızlığını ilan eden Estonya, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından  işgal edildi.  Estonya, 1991 yılında yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir.

Estonya kültürü ülkenin dili olan Eston yerel mirasının ve İskandinav kültür ögelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. 

Tarihi açıdan ve yaşadıkları coğrafyadan dolayı Estonya kültürü Alman, Fin, Balt ve Slav kültürlerinden ve bir zamanlar coğrafya üzerinde egemenlik kurmuş olan İsveç, Danimarka ve Rusya kültürlerinden izler barındırmaktadır. 

İskandinav ülkelerinin genel geçer kültürlerinde olduğu gibi Estonya kültüründe de doğa gerçeklikleri ve geleneksel yaşam büyük önem arz etmektedir.

Estonya’nın yaklaşık %70’ini etnik olarak Estonlar oluşturmaktadır. Nüfusun geri  kalanını  çoğunlukla eski SSCB’den Estonya’ya göç etmiş azınlıklar oluşturmaktadır.

Başkent Tallinn’in de içinde yer aldığı Harjumaa bölgesi ülkenin en gelişmiş bölgelerindendir. 

Estonca’nın dışında Estonya’da Rusça ağırlıklı olarak konuşulan dillerden birisidir. Etnik Ruslar Estonya’nın kuzeydoğusundaki Ida-Viru bölgesinde çoğunlukla yaşarlar.

Günümüzde Estonya etnik anlamda çok  unsurlu görünse de aslında bu çok unsurlu yapıyı ülkenin nüfusu yoğun olan iki bölgesinde görmekteyiz.

Estonya’daki on beş bölgeden on üçünde nüfusun %80’i Estonlardan oluşmaktadır.

Bu bölgeler arasında nüfus yapısı en homojen olanı, Eston nüfus oranının %98.4 olduğu Hiiumaa bölgesidir.

Başkent Tallinn’in de bulunduğu Harju bölgesinde Estonların oranı %60’a , Ida-Viru bölgesinde ise Estonların oranı %20’ye tekabül etmektedir.

2012 yılında elde edilen sayısal verilere göre Estonya’nın etnik yapısının %68,7 Eston,%24,8 Rus, %2,0 Ukraynalı, %1,1 Beyaz Rus , %0,8 Fin, %1,6 Diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

Kaynaklar:

1-Ivković, Sanja Kutnjak; Haberfeld, M.R. (10 June 2015). Measuring Police Integrity Across the World: Studies from Established Democracies and Countries in Transition. Springer.

2- Return to the Western world: Cultural and political perspectives on the Estonian post-communist transition. Tartu: Tartu University Press, 1997.

3-Ringvee, Ringo (16 September 2011). “Is Estonia really the least religious country in the world?”. The Guardian.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Murat Menteş Kimdir Hayatı

Gazeteci ve yazar Murat Menteş, 11 Eylül 1974 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!