Fazıl İskender Kimdir

Fazıl Abduloviç İskender (6 Mart 1929; Sohum, SSCB – 31 Temmuz 2016), çağdaş dönemin en büyük Abhaz yazarıdır.

Bir tuğla fabrikası işleten babası Fars, annesi Abhaz idi.

Baba, diğer İran kökenli insanlarla birlikte 1938’de SSCB’den sınır dışı edildi.

Fasil İskender, annesinin akrabaları ile Abhazya’da büyüdü.

1947’den itibaren ilk olarak Moskova’da Kütüphanecilik Enstitüsü’nde okudu, ancak daha sonra 1951’de Gorki Edebiyat Enstitüsü’ne geçti ve burada 1954’te mezun oldu.

1954 ile 1956 yılları arasında önce Bryansk’ta “Briansky Komsomolets” gazetesinde , ardından Kursk’ta “Kurskaja pravda”da ve 1956’dan itibaren Sohum’da Sovyet devlet yayınevinin Abhazya şubesinin editörü olarak çalıştı . 1990’ların başına kadar orada çalıştı.

1952’de ilk şiirleri basıldı. İlk şiir cildi 1957’de Sohum’da çıktı, bunu 1959’da takip etti. 1962’de nesir yazmaya başladı. Eserleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı.

1966’da Nowy Mir edebiyat dergisinde yayınlanan ve daha sonra Almanca’ya da çevrilen Das Sternbild des Ziegentur hiciv öyküsüyle tanındı .

İskender, hicivli kısa öyküleri ve romanlarıyla uluslararası üne kavuştu. En büyük ve en önemli eseri, ilk bölümü 1973’te ortaya çıkan ve sansürcüler tarafından ciddi şekilde kısaltılan destanı “Sandro von Tschegem” , perestroyka’nın başlamasından sonra ancak 1989’da tam olarak yayınlanabildi .

İskender’in 19. yüzyılın sonlarından 1970’lere kadar Abhaz halkının tarihini yansıttığı bu hicivli, trajikomik eser, birkaç kez Almanca’ya çevrildi.

Bu pikaresk döngüde yazar, ataerkil onur duygusundan kibir, aşk ve nefrete, Abhaz gelenekleri ve klan yapılarına kadar köyün duygusal yaşamını ve aynı zamanda Stalinizmin yaşamı tehdit ettiğini belirterek öngörülemezliğini anlatıyor .

Abhaz çocuk Tschik’e odaklanan mizahi çocuk hikayeleri de iyi biliniyor.

1979’da edebiyat almanak Metropol’ün yayın kurulunda Vasily Aksyonov , Andrei Bitov , Viktor Erofejew ve Yevgeny Popov ile birlikte yer aldı .

Daha sonra filme alınan hiciv Маленький гигант большого секса olan Almanak’a katkıda bulundu.

Fasil İskender’in çok sayıda kitabı ve hikayesi filme alındı.

1957 gibi erken bir tarihte İskender, daha sonra çeşitli görevlerde bulunduğu Sovyet Yazarlar Birliği’nin bir üyesi oldu.

1989’da İskender, Rusya PEN Merkezi’nin Başkan Yardımcısı oldu.

1989’dan 1992’ye kadar İskender, Abhaz ÖSSC için bir halk yardımcısı (vekili) olarak Halk Vekilleri Kongresi’ne üyeydi .

Fasil Iskander çok sayıda komisyon ve dernekte çalıştı ve çok sayıda edebiyat dergisi ve almanakın yazı kurulu üyesiydi ve insan hakları komiteleri (1996’ya kadar) ve af komiteleri dahil olmak üzere çok çeşitli sosyal ve devlet kurumlarında görev yaptı.

Ayrıca 1996-2001 yılları arasında Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Konseyi üyeliği yaptı.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!