İLK KÜRTÇE PUL

İLK KÜRTÇE PUL NE ZAMAN BASILDI

Güney Kürdistan Kürtleri Ekim 1921 tarihinde başkenti Süleymaniye olan Şeyh Mahmut Berzenci başkanlığında Kürdistan Krallığını kurdular. Şeyh Mahmut Berzenci “Kürdistan Kralı” ilan edildi. 

1923 yılının Ekim ayında Hükümet idari işlerde kullanılacak ilk damga pulunu basar. Kürtlerin ilk pulu Kürdistan Krallığının belirlediği bu ilk puldur. Bu pulun üzerinde çapraz iki hançerle birlikte pulun üç tarafını çevreleyen Hikûmetî Kurdistan Cenûbî ibaresiyle Güney Kürdistan Hükümeti yazılmıştı. Hançerlerin altında ise para birimi ve kaç değerde olduğu yazılmaktaydı.

Üç farklı şekilde basılan pulun yeşili, 8 Ane (Yarım Rûpî – 32 kuruş), mavisi 1 Rûpî, mor olanı ise 5 Rûpî (Kimi kaynaklarda 3 Rûpî) olarak belirlenmişti. Bu pul Kürtler tarafından basılan ilk posta puludur. 

Berzenci, İngiliz ve Arap güçlerinin saldırılarına karşı 1932 yılına kadar kahramanca savaşarak direndi. Şeyh Mahmud Berzenci, 9 Ekim 1956 yılında yaşamını yitirmiştir.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Ahmet Özhan Kimdir, Hayatı

Klasik Türk müziği şarkıcısı ve oyuncu Ahmet Şükrü Katıöz ya da sahne adıyla Ahmet Özhan, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!